يادداشت
یکشنبه 31 تیر سال 1403 Sun, 21 Jul 2024 08:09:57 GMT
يادداشت

جایگاه جلسات خانگی قرآن در نظام آموزشی کشور

امروزه نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلفی به عنوان بخش‌های فعال قرآنی کشور، به ارائه آموزش‌های قرآنی و خدمات تبلیغی و ترویجی در این زمینه مبادرت دارند، در این میان جایگاه جلسات خانگی قرآن کجاست؟
1403/02/16
فردا سالروز شهادت صدیقه طاهره (س) است؛

فلسفه گریه‌های حضرت فاطمه سلام الله علیها

گریه‌های مکرر حضرت زهرا سلام الله علیها نشان از شیوه مبارزه ایشان بوده است تا فریاد مظلومانه خود را به دیگران برساند. چرا که گریه در برانگیختن احساسات و عواطف دیگران نقش بسیار زیادی دارد.
1401/10/05

اربعین،‌ روزی به امتداد تاریخ

امروزه اربعین دیگر یک روز عادی و معمولی نیست،‌ بلکه نقطه عطفی در تاریخ نه تنها ملتهای مسلمان که تمام مستضعفان و ستمدیدگان جهان است.
1401/06/24

"کشته اشک" در زیارت اربعین به چه معناست؟

«العبرات» از عبره است یعنی گریه ای که از سینه بیرون آید و کنایه از کسی است که با یادآوری مطلب و یا شخصی بغض گلویش را می گیرد و چشمانش اشک آلود می شود و مراد از این که امام حسین ـ علیه السلام ـ کشته شده اشک هاست، به این است که هر کس امام حسی
1401/06/24

رازهای بزرگترین پدیده عرفانی اجتماعی جهان

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آستانه اربعین حسینی و در جدیدترین یادداشت خود به تبیین معناشناختی اربعین پرداخته و فلسفه مناسک این جوشش عظیم معنوی را تشریح کرده است.
1401/06/22

جایگاه عشق و محبت در قرآن و روایات

محبت در لغت اراده دوست داشتن چیزی است و در اصطلاح میل و طبع به چیزی که ادراکش لذت است و عشق و مودت دوستی و محبت بسیار که از حد گذشته باشد را گویند.
1401/04/22

کاربرد کرسی در قرآن

دوبار در قرآن واژه کرسی به کار رفته است، یکبار در آیه 255 سوره بقره و آیه نیز به دلیل وجود همان لفظ به «آیه الکرسی» مشهور شده است.
1401/04/08

تکرار در قرآن و حکمت های آن

تکرار، اگر در جهت بیان هدفی باشد و در راستای غرض و فایده ای باشد، مطلوب است و اگر خالی از فایده باشد مخل به فصاحت می باشد ، در قرآن که کلام الهی است، برخی از الفاظ و گاهی چند لفظ و گاهی یک آیه تکرار شده است که تکرار لفظی است و گاهی تکرار شد
1401/05/02

چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌نامند؟

نام جواد یادآور جود و بخشش و احسان پروردگار متعال است که در وجود مقدس حضرت امام محمدتقی(ع) تجسم یافته است و کرامت و احسان پدران بزرگوارش را در اذهان زنده می‌کند. به‌مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت آن حضرت برخی از نمونه‌های جود و احسان حضرتش را
1401/04/09

فضائل و اعمال روز دحوالارض

دحوالارض به روز ۲۵ ذی القعده اطلاق می شود . در چنین روزی خداوند زمین را از زیر کعبه گسترش داد. در این روز روزه و غسل مستحب است و مخصوصا روزه که ثوابش معادل ثواب شصت سال عبادت است.
1401/04/03

نگاهی به ابعاد شخصیتی حضرت عباس(ع) پیش از قیام عاشورا

سیدحسن مهدیخانی سروجهانی، دکترای تاریخ و تمدن ملل اسلامی با بیان اینکه اطلاعات ما درباره حضرت عباس(ع) بیشتر پیرامون فداکاری و نقش حضرت در عاشورا و واقعه کربلا است، گفت: برخی بزرگان به‌ خاطر شجاعت، تقوا، ایثار و فداکاری ایشان گفته‌اند هرچند
1400/12/16

جلوه‌های «غیرت دینی» در سیره امام حسین(ع)

امام حسین(ع) و یاران غیرتمند ایشان براساس غیرت دینی و دفاع از ارزش‌ها قیام کردند، ایشان در سخنان حماسی خود در روز عاشورا خطاب به دشمنان، درس غیرت دینی و تکریم از خانواده و محافظت از اصالت را ارائه می‌دهند.
1400/12/15

اعمال و فضیلت ماه شعبان

شعبان ماه بسیار شریفی است، و به حضرت سید انبیا (ص) منتسب می‌باشد و آن حضرت همه این ماه را روزه می‌گرفت و روزه آن را به ماه رمضان متّصل می‌نمود و می‌فرمودند شعبان ماه من است، هر که یک روز از این ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود.
1400/12/12

کامل ترین وجود عینی و مصداقی ترین قرآن بعد از پیامبر(ص) امیر مومنان امام علی (ع) هستند

این استاد اخلاق گفت: کامل ترین وجود عینی و مصداقی ترین قرآن بعد از پیامبر اکرم (ص) حضرت امیر مومنان امام علی (ع) است. رسول خدا (ص) گفتارش نتیجه وحی بود و فقط به اذن خداوند عالم حقایق را بیان می کردند.
1400/11/26

اعمال شب و روز اول ماه رجب

شادی آغاز ماه مبارک رجب را می‌توان با استغفار، روزه‌داری، غسل و خواندن دعاهای نقل شده از رسول خدا(ص) برای روز قیامت که ندا داده می‌شود: این الرجبیون؟ جاودانه کرد.
1400/11/13

سیرت و سنت حضرت زهرا(س) در توحید و استقامت اوست

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: اگر گفتند سالگشت شهادت این بانو را گرامی بدارید، تنها برای این سینه زدن و مرثیه خواندن و اشک ریختن نیست، این جزء آن ده درصد است، آن نود درصد وظیفهٴ ما پیروی اندیشهٴ عالمانهٴ آن حضرت و پیروی انگیزه مخلص
1400/10/01

یادی از «سیدمحمد مجاهد» مرجع بیدار و مبارز

۱۳ جمادی‌الثانی، دویست و یکمین سالگرد درگذشت مرجع عظیم‌الشأن و مجاهد بزرگ شیعه مرحوم سیدمحمد مجاهد است. یادداشت زیر به منظور پاسداشت مقام این مرجعیت دینی به بررسی زندگی و فعالیت‌های سیاسی و علمی و فرهنگی ایشان می‌پردازد.
1400/10/18

شب رستگاری

اساتید اخلاق سفارش می‌کنند تا با احیای شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان سرنوشت یک سال را با رستگاری رقم بزنیم و غفلت از این شب‌ها باعث ورشکستگی انسان می‌شود.
1400/02/11

آیا تهیه پلتفرم قرآنی یک تصمیم تاریخی خواهد شد

در پنجاه‌و‌دومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بر تهیه یک پلتفرم قرآنی برای اجرای تمام فعالیت‌های قرآنی در فضای مجازی بر اساس آن، تأکید شد، موضوعی که رئیس بالاترین نهاد تصمیم‌ساز قرآنی آن را یک تصمیم تاریخی خواند.
1400/02/08

ابر رسانه‌ای به نام قرآن

ابررسانه بودن قرآن به این معناست که شاخصه‌های آن به‌عنوان یک رسانه، در عالی‌ترین حد قرار دارد و از همین رو دارای اعجاز رسانه‌ای شگفت‌انگیزی است. ابررسانه‌ها ویژگی تعاملی دارند و در قرآن نیز مدل تعاملی در حد اعلا وجود دارد.
1400/02/06

۳ نکته درباره پایتخت‌ قرآنی ایران ۱۴۰۰

بوشهر روز دهم خردادماه طی آئینی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نخستین پایتخت قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد، منطقه‌ای که بیش از این، عنوان پایتختی را در موارد دیگری نیز به خود اختصاص داده بود.
1400/03/12
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
سال 1402سال 1402