گـــزارش
یکشنبه 31 تیر سال 1403 Sun, 21 Jul 2024 08:37:00 GMT
گـــزارش

آیت‌الله خامنه‌ای؛ معرف اکبرالقراء در ایران

رهبر معظم انقلاب برای معرفی و ترویج سبک تلاوت یکی از چهره‌های بنام قرآنی مصر یعنی شیخ مصطفی اسماعیل تلاشی مؤثر داشته است که موجب شد تا به هنگام حضور ایشان در مشهد، اغلب قاریان مشهدی چنین سبکی را در تلاوتشان دنبال کنند.
1402/04/26

خانه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) از دیدگاه قرآن و سنت

روایات متعددی در منابع معتبر اهل سنت وجود دارد که نشان می­ دهد رسول خدا(ص) هرگز بدون اجازه و رخصت وارد خانه دخترش حضرت زهرا سلام‌الله علیها نشد. پیامبری که قرآن درباره او می‌گوید: «النبیّ أولی بالمؤمنین مِن أنفسهم»«پیامبر(ص)، نسبت به مؤمنان
1401/09/16

آنچه از طراحی ضریح امام حسین(ع) و استاد فرشچیان نمی دانستید

از استاد فرشچیان به حدی اثر و مدرک و نوشته و کار باقی مانده است که اگر بخواهیم به آنها بپردازیم، یک کتاب مفصل خواهد شد، ولی آنجا که نام استاد با قم گره خورد و این شهر را به یکی از مهمترین خاطرات زندگی استاد مبدل کرد، ماجرای حضور او در مدرسه
1401/01/22

سنت‌های رمضانی مسلمانان در گوشه و کنار جهان

مسلمانان در کشورهای مختلف، هر یک ماه مبارک رمضان را به شیوه خود جشن می‌گیرند، اما تزئین محله و خیابان، چراغانی کردن محلات و پختن غذاهای خاص ماه مبارک، ویژگی‌های مشترک ماه رمضان در بین مسلمانان جهان است.
1401/01/20

راغب مصطفی غلوش؛ افلاطون الحان قرآنی و اسطوره تلاوت

استاد راغب مصطفی غلوش، قاری برجسته و سرشناس مصری را به عنوان «افلاطون الحان قرآنی» و «جوان‌ترین قاری عصر طلایی تلاوت» در مصر توصیف می‌کنند که تلاوت‌هایش هنوز هم از رادیو‌های عربی و اسلامی جهان پخش می‌شود.
1400/11/15

جهانی‌سازی و سرمایه‌داری؛ چالش کنونی خانواده مسلمان در غرب

افسانه توسلی، دانشیار گروه مطالعات زنان و خانواده دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا(س) با بیان اینکه زنان و خانواده‌های مسلمان در کشورهای غربی با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و هستند، تصریح کرد: در حال حاضر، جهانی‌سازی و سرمایه‌د
1400/11/05

امید بریتانیا به نقش مثبت تأمین مالی اسلامی در ۲۰۲۲

دولت بریتانیا، لندن را به‌عنوان یک مرکز غربی برای تأمین مالی اسلامی و مکان کلیدی برای فهرست‌بندی عرضه صکوک بین‌المللی با جمعیت رو به رشد مسلمانان و زیرساخت‌های قانونی و مالیاتی تبلیغ می‌کند و ایجاد تسهیلات بانکی یک شبه برای مؤسسات منطبق با
1400/11/04

سردرگمی زائران از شیوه جدید اعزام به عتبات/ چرا نظارتی بر خدمات کاروان‌ها نیست؟

شیوه نوین اعزام زائران به عتبات در کنار مزایا، مشکلاتی را نیز دارد؛ به طوری که برخی از زائرانی که با کاروان‌های زیارتی به عتبات مشرف شده‌‍‌اند، از بعضی خدمات ارائه شده و نبود نظارت بر فعالیت کاروان‌ها ابراز نارضایتی می‌کنند.
1400/10/29

مادری که برای شهادت پسرش مژدگانی داد

در کجای دنیا سراغ دارید مادری برای شهادت فرزندش مژدگانی بدهد و هر سال مردم را به بهشت زهرا (س) دعوت کند تا برای پسرش جشن تولد بگیرد و با کیک و شیرینی پذیرای کودکان و نوجوانان باشد؟
1400/10/28

روایت دفن شبانه حضرت زهرا (ع) در منابع اهل سنت

دفن شبانه پیکر مطهر حضرت زهرا(س) از جمله مسائل مسلم تاریخی است که هم شیعه و هم اهل سنت به آن اذعان دارند. با توجه به روایات متعدد و اعتراف بزرگان اهل سنت،‌ دلیل دفن شبانه آن حضرت وصیت آن حضرت بود که نمى‌خواست افرادى که بر او ستم کرده‌اند، ب
1400/10/16

روزی که ایران ابرقدرت دنیا را از خلیج فارس بیرون کرد

۱۰ اردیبهشت سال ۱۰۰۱ شمسی ایرانی‌ها سربازان امپراتوری پرتغال را برای همیشه از خلیج فارس بیرون راندند تا حدود ۳۸۰ سال بعد این روز بشود روز ملی خلیج فارس. ولی اصلاً پرتغالی‌ها در خلیج فارس چه می‌کردند و چه خبر بود؟
1400/02/10

نگاهی به آیین «گره‌گُشو»

شیوه‌های خوشحالی و عزاداری بوشهر یکی از ناب‌ترین فرهنگ‌های ایران را به نمایش می‌گذارد، در ماه مبارک یکی از رسوم بوشهری برپایی آیین گلی گُشو یا گره گُشو است.
1400/02/08

«سیدمتولی عبدالعال»؛ مبدع سبک نوین و حزن‌انگیز در قرائت قرآن

شیخ سیدمتولی عبدالعال، از قاریان برجسته مصری است که در ابتدا با تقلید از سبک اساتیدی چون عبدالباسط محمد عبدالصمد و مصطفی اسماعیل شروع به یادگیری فنون تلاوت قرآن کرد. اما در ۱۳ سالگی توانست سبکی نوین و حزن‌انگیز برای خود برگزیند.
1400/02/06

معرفی برنامه‌ها و خدمات نمایشگاه قرآن

بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در حالی از ۱۱ اردیبهشت آغاز می‌شود که امسال به دلیل شیوع کرونا نمایشگاه در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود و این رویداد فرصتی برای گسترش فعالیت‌های مذهبی و قرآنی در فضای مجازی است.
1400/02/06

۹ سالگی دختران و چالش‌های «روزه‌ اولی‌ها»

دختران پیش از آغاز دوره نوجوانی مکلف می‌شوند و این امر آن‌‎ها را با چالش‌های متعددی روبرو می‌کند؛ ضعف و یا ناتوانی قوای جسمانی، نداشتن آمادگی روحی و روانی و بی‌توجهی والدین نسبت به آماده‌سازی فرزندشان پیش از رسیدن به سن تکلیف از جمله چالش‌ه
1400/02/05

عبادتگاه امامین عسکریین (ع) کجا بود

سرداب غیبت در حرم سامرا محل زندگی و عبادت امامین عسکرین (ع) بوده است و حضرت مهدی (عج) نیز در زمان حیات امام عسکری (ع) و پس از آن، در این مکان دیده شده است.
1400/02/04

سفارش‌هایی برای تغذیه در رمضان

کارشناس تغذیه گفت: روزه‌داران در ماه رمضان باید از همه گروه‌های غذایی شامل نان و غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها، گوشت و حبوبات و لبنیات به میزان متعادل استفاده کنند.
1400/02/02

مرجعی که نخستین بسیج مردمی را تشکیل داد

نوه شیخ جعفر کاشف الغطا گفت: نقل است که در جلسات درس و بحث شیخ جعفر کاشف الغطا به اندازه‌ای متجهدین شرکت می‌کردند که قابل شمارش نبود. ایشان در برابر حملات وهابی‌ها به عتبات نخستین بسیج مردمی را تشکیل داد.
1400/01/29

بررسی وضعیت آموزش قرآن در انگلیس/ آیا مسلمان‌های انگلیسی اجازه فعالیت قرآنی دارند؟

رسانه‌های انگلیسی در بیشتر اوقات، با نقل جانبدارانه رخدادهای کشورهای اسلامی، به چهره عمومی اهالی قرآن لطمه می‌زنند و با این روش، در شعله‌ور شدن احساس رعب و وحشت در برابر قرآن و اسلام، مشارکت دارند.
1400/01/27
ارشیو

اخبار استان

اخبـار ایران و جهان

عناوین بیشتر
سال 1402سال 1402