یکشنبه 31 تیر سال 1403 Sun, 21 Jul 2024 08:21:43 GMT
کد خبر : 78428       تاریخ : 1402/05/16 11:3
جلد هجدهم«دائرةالمعارف قرآن کریم» منتشر شد

جلد هجدهم«دائرةالمعارف قرآن کریم» منتشر شد

جلد هجدهم «دائرةالمعارف قرآن کریم» در ۶۴۸ صفحه روانه بازار نشر شد.

به گزارش مبشرین، هجدهم «دائرةالمعارف قرآن کریم» در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۶۴۸ صفحه تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

نخستین و جامع‌ترین دائرة المعارف قرآنی در جهان اسلام است و یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های قرآنی در حال انجام در سطح کشور است.

بیش از ۲۰ سال است که پروژه دائرةالمعارف قرآن کریم شروع شده و تاکنون ۱۸ جلد از این پروژه منتشر شده است؛ این کار با معیارها، استانداردها و معیارهای شناخته‌شده دایره‌المعارفی در کشور، در حال تدوین است که بر اساس حروف الفبا و به زبان فارسی انجام شده است.

جلد ۱۸ این دائرةالمعارف از حرف «ط» شروع شده و تا حرف «ع» ادامه دارد؛ جلد مذکور مشتمل بر ۱۱۱ مدخل است و بخشی از این مداخل که در جلد ۱۸ دائرةالمعارف قرآن کریم استفاده شده، عبارتند از: طوبی، طور، طور سینا، طیبات، طوفان، طیور، ظرف، ظلم، ظنّ، ظهر، عاد، عاریه، عاصم، عافی، عالم، عالم آخرت، عالم غیب، عالم قبر، عام و خاص، عاید، عبادت، عبد، عبرت، عبس، عترت، عتق، عجب، عجز، عجله، عجم، عداوت، عدالت، عدد، عدل الهی، عذاب، عذر.

هدف اصلی این دائره المعارف، ارائه و آسان‌یاب‌کردن اطلاعات ناب و اصیل در قلمرو معارف، اعلام و علوم قرآنی است؛ به گونه‌ای که اهل تحقیق را به مثابه منبعی مادر و ماندگار از منابع فرعی بی‌نیاز کند. در کنار این هدف، غرض عمومی تدوین دایرةالمعارف حاضر این است که مخاطبان دانش‌پژوه در حد مطالعات پایه اسلامی نیز بتوانند از پژوهش‌های استوار و اصیل قرآنی بهره گیرند.

نثر این کتاب به‌صورت دائرةالمعارفی و معیار است و تلاش شده که مقالات ویژگی جامعیت را داشته باشد و مشتمل بر منابع دسته اول و معتبر بوده و در عین حال، مختصر باشد.

دائرةالمعارف قرآن کریم حدود سه‌ هزار موضوع اعم از معارف، مفاهیم و اعلام قرآن را در بردارد و در بخش‌های فلسفه و کلام، عرفان و اخلاق، ادیان، فقه و حقوق، اعلام و تاریخ، معارف، مفاهیم و علوم قرآنی در حال انجام است.

مهم‌ترین ویژگی های دائرةالمعارف قرآن کریم عبارتند از: نگاه جامع به هریک از موضوعات و انعکاس همه دیدگاه‌های علمی، استواری بر پایه نظام الفبایی در چینش مدخل‌ها، استفاده از منابع اصیل و متقن و دست اول، ارائه همه آراء و دیدگاه‌های مهم و مبنایی در موضوعات قرآنی، برخورداری از نظام ارجاع درون‌مقاله‌ای و برون‌مقاله‌ای، بهره‌وری از نثر معیاری در مقالات و اثر برگزیده در موارد متعدد در مجامع علمی و پژوهشی.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=78428

نظـــرات شمـــا


سال 1402سال 1402