یکشنبه 31 تیر سال 1403 Sun, 21 Jul 2024 08:29:12 GMT
کد خبر : 78391       تاریخ : 1401/10/18 12:46:43
تسهیل فرایند صدور مجوز پایگاه‌های قرآنی مساجد + صوت
حجت‌الاسلام حریزاوی بیان کرد:

تسهیل فرایند صدور مجوز پایگاه‌های قرآنی مساجد + صوت

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به تسهیل فرایند توسعه و اعطای مجوز در طرح ساماندهی پایگاه‌های قرآنی بر این موضوع که همه مساجد کشور باید پایگاه قرآنی داشته باشند، تأکید و اظهار کرد: از ابتدای امسال به همه متقاضیان تأسیس مؤسسه قرآنی این امکان داده شد تا مسجدی را محل فعالیت خود قرار دهند.

به گزارش مبشرین، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حریزاوی، قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به برنامه سازمان دارالقرآن تبلیغات اسلامی درباره تأسیس پایگاه‌های قرآنی مطابق دستورالعمل شورای توسعه فرهنگ قرآنی و بر اساس سامانه‌های طراحی‌شده در این حوزه گفت: پایگاه‌های قرآنی موردی است که رهبر معظم انقلاب در محفل قرآنی طلیعه ماه مبارک رمضان گذشته مطالبه کردند.

وی افزود: به‌ عنوان یک سازمان رسمی، ساماندهی پایگاه‌های قرآنی برعهده ماست. بر همین اساس طرح ساماندهی پایگاه‌های قرآنی که قبلاً هم وجود داشت، نیازمند هویت‌بخشی و توسعه بود که در دستور کار قرار گرفت و طرح آن در مرکز نظارت بر مؤسسات سازمان دارالقرآن الکریم مطالعه و اقدامات اولیه برای صدور مجوز انجام شد.

حریزاوی تصریح کرد: پیش از این متقاضی تأسیس مؤسسه قرآنی، باید مکان اختصاصی را معرفی می‌کرد، اما در حال حاضر و از ابتدای امسال به همه کسانی که درخواست تأسیس مؤسسه قرآنی داده‌ بودند، این امکان داده شد تا با دریافت تأییدیه از مسجد محل، مؤسسه قرآنی را در مسجد راه‌اندازی کنند.

عضو هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم گفت: بر همین اساس اگر درخواست‌کننده با تأیید مسجد،‌ مکانی را مانند اتاق یا گوشه‌ای از صحن برای تأسیس پایگاه قرآنی در نظر بگیرد، مجوز به نام آن مسجد صادر خواهد شد. البته این رویه قبلا به صورت خودجوش و مردمی بود، اما در قالب تأسیس و دادن مجوز نبود و هویت حقوقی مستقلی برای آن در نظر گرفته نشده بود، ولی امروز این امکان ایجاد شده و مجوز‌های سازمان دارالقرآن هم در مورد مکان‌های اختصاصی است و هم در مورد آنچه در مساجد در حال روی دادن است.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: ما به این حد راضی نیستیم و با توجه به ظرفیت موجود، کافی نیست. لذا باید تمامی ۸۵ هزار مسجد ما پایگاه قرآنی داشته باشد تا اگر فردی به مسجد مراجعه کرد، در کنار اقامه نماز جماعت و برپایی مراسم مذهبی، جلسه قرآن هم به شکل مستقل دیده شود. لذا در حال پیگیری این موضوع هستیم و به محض اینکه به نقطه مطلوب برسد از سوی سازمان دارالقرآن اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس سابق سازمان دارالقرآن در خصوص آمار پایگاه‌های قرآنی که تاکنون تأسیس شده‌اند، گفت: این امکان به تازگی پدید آمده است و به زودی آمار این پایگاه‌ها منتشر می‌شود.

 


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=78391

نظـــرات شمـــا


سال 1402سال 1402