دوشنبه 13 مرداد سال 1399 Mon, 03 Aug 2020 20:02:40 GMT
کد خبر : 53384       تاریخ : 1399/04/15 23:47
مرور دروس قرآن مدارس در «قرآن در تابستان»/ «یادگیری قرآن تعطیل نیست»

مرور دروس قرآن مدارس در «قرآن در تابستان»/ «یادگیری قرآن تعطیل نیست»

برنامه تلویزیونی «قرآن در تابستان» با محوریت درس آخر کتاب‌های درسی قرآن دوره ابتدایی پایه‌های اول تا ششم دبستان تولید و از این هفته بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

به گزارش مبشرین به نقل از فارس، برنامه تلویزیونی «قرآن در تابستان» با محوریت درس آخر کتاب‌های درسی قرآن دوره ابتدایی پایه‌های اول تا ششم دبستان تولید و از این هفته بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

مجید نباتی کارشناس و مجری برنامه «قرآن در تابستان» در گفت‌وگو با فارس درخصوص این برنامه گفت: حوزه تربیت و یادگیری قرآن کریم و عربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش با مشارکت و مساعدت شبکه قرآن و معارف اسلامی سیما اقدام به تولید مجموعه تلویزیونی قرآن در تابستان کرده است.

وی ادامه داد: این مجموعه که با شعار «در تابستان، مدرسه تعطیل می‌شود، اما یادگیری قرآن تعطیل نمی‌شود» در ادامه‌ پخش مجموعه «زنگ قرآن، زنگ زندگی» از شبکه قرآن و معارف اسلامی سیما است که با تدریس استاد سیدمهدی سیف تولید شده است.

نباتی با بیان اینکه در کتب قرآن سرفصل‌های تابستانی هم وجود دارد، گفت: کتاب‌های درسی قرآن، تنها کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش هستند که برای فصل تابستان دانش‌آموزان نیز محتوای آموزشی در نظر گرفته‌اند و طبق سند برنامه درسی ملی سال تحصیلی از اول مهر هر سال شروع و تا پایان شهریورماه سال بعد ادامه دارد.

این کارشناس قرآن کریم درخصوص محتوای برنامه «قرآن در تابستان» گفت: برنامه قرآن در تابستان در هر کتاب درسی شامل ۱۲ تا ۱۴ صفحه است مجموعاً ۷۸ صفحه که شامل ۳۴ سوره و  ۷۲ صفحه از قرآن کریم است و هر صفحه برای یک هفته تابستان در نظر گرفته شده است. این مجموعه برنامه ۷۲ قسمتی که با محوریت حفظ عمومی قرآن کریم تولید و پخش می‌شود برای هر پایه تحصیلی ۱۲ برنامه در ۱۲ هفته را مد نظر قرار داده است.

وی ادامه داد: هر برنامه شامل جمله‌خوانی آیات، بیان قواعد خواندن مانندروخوان، روان‌خوانی و تجوید، تلفظ حروف خاص عربی و فصاحت حروف، درک معنای کلمات، ترکیب‌ها و عبارات ساده و پرکاربرد قرآنی، پیام‌های قرآنی و تربیتی و حفظ موضوعی است.

به گزارش فارس نباتی جدول پخش برنامه را به شرح ذیل معرفی کرد.

شنبه آموزش قرآن اول ابتدایی

شامل ۱۲ صفحه تمرین روخوانی (بخش‌خوانی عبارات قرآن) و قرائت ۱۲ سوره کوتاه شامل سوره‌های توحید، کوثر، عصر، ناس، حمد، فـلق، نصر، فیل، ماعون، کافـرون، انـشـراح، تین

یکشنبه آموزش قرآن دوم ابتدایی

شامل ۱۴ صفحه تمرین روخوانی (بخش‌خوانی و کلمه‌خوانی) و قرائت ۱۲ سوره کوتاه شامل سوره‌های قدر، مـسد، قـریش، هـمـزه، ضـحی، زلـزال، تـکاثر، قارعه، بیّـنه، شمس، لیل، بـلد

دوشنبه آموزش قرآن سوم ابتدایی

شامل ۱۲ صفحه تمرین روخوانی (شمرده‌خوانی) و سوره بـقـره آیه ۱ تا ۸۸ و آموزش و تمرین تلفظ حروف خاص عربی

سه‌شنبه آموزش قرآن چهارم ابتدایی

شامل ۱۲ صفحه تمرین روخوانی (شمرده‌خوانی) و قرائت سوره اسـراء و آموزش و تمرین تلفظ حروف خاص عربی

چهارشنبه آموزش قرآن پنجم ابتدایی

شامل ۱۴ صفحه تمرین روخوانی (روان خوانی) و قرائت سوره یوسف و تمرین تلفظ حروف خاص عربی

پنجشنبه آموزش قرآن ششم ابتدایی

شامل ۱۴ صفحه تمرین روخوانی (روان خوانی) و قرائت هفت سوره جمعه، مـنافـقون، تـغابن، طـلاق، تحـریم، ملک، قـلم و تمرین تلفظ حروف خاص عربی

نباتی در پایان گفت: والدین مراقب یادگیری درس قرآن فرزندان خود باشند؛ ضمن تشکر از مشارکت و مساعدت همه جانبه شبکه قرآن و معارف اسلامی سیما در زمینه توسعه فرهنگ آموزش عمومی قرآن کریم کشور امیدواریم حرکتی که در این حوزه از تربیت و یادگیری آغاز گردیده است، زمینه ساز تحول بنیادین در این بخش گردد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=53384

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین