بخشنامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز ابلاغ شد
وزیر آموزش و پرورش، در مکاتبه با مدیران کل و روسای شورای اقامه نماز آموزش و پرورش استانها، بخشنامه ۱۲ ماده ای ترویج اقامه نماز را ابلاغ کرد.
كدخبر: 77386
1401/06/22

به گزارش مبشرین به نقل از شبستان، در راستای اجرای راهکار سند تحول بنیادین و اجرای برنامه های سند تحول دولت و همچنین تفاهم نامه منعقد شده با ستاد مرکزی اقامه نماز کشور، در طلیعه بازگشایی مدارس و تقویت و توسعه فرهنگ اقامه نماز  به عنوان یکی از مهمترین اولویت های آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، بخشنامه ترویج فرهنگ نماز، توسط یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

 

وزیر آموزش و پرورش در این بخشنامه به بیان انتظارات از مدیران کل به عنوان رئیس شورای اقامه نماز استان در جهت تحقق هر چه بیشتر منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و اجرایی نمودن طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی پرداخت.

 

وی در این بخشنامه با تاکید بر تشکیل منظم شورای اقامه نماز استان و مناطق با هدف اجرایی نمودن آیین نامه شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز، بر اتخاذ تدابیر لازم جهت اقامه نماز جماعت در مدارس کشور در وقت شرعی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فعال سازی هیئت های اندیشه ورز مدارس و استفاده از فرصت های ایجاد شده در شبکه دانش آموزی شاد تاکید کرد.

 

انتخاب امام جماعت توانمند و مجرب و مسلط به فضای مجازی و سواد رسانه در همه مدارس اعم از روحانی و همکار فرهنگی برای اقامه نماز جماعت و انتقال و انتشار معارف دینی، تعیین زنگ نماز در متن برنامه رسمی روزانه مدارس در تمامی دوره ها و پایه های تحصیلی به مدت ۳۰ دقیقه و جذب و هدایت خیرین برای ساخت و تجهیز نمازخانه و سایر فعالیت های توسعه فرهنگ اقامه نماز در مدارس از مواردی است که در این بخشنامه ذکر شده است.

 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این بخشنامه خواستار توجه ویژه مدیران مدارس به اجرای برنامه های اقامه نماز و ایجاد تمهیدات لازم برای حضور حداکثری داوطلبانه همکاران و دانش آموزان در صفوف نماز جماعت و بهره‌وری معنوی و مشارکت اولیا دانش آموزان در فرایند بهبود برنامه های اقامه نماز شد.

 

وی برنامه‌ریزی برای برقراری تعامل پویا و سازنده و اثربخش میان مدارس، مساجد و خانواده و جامعه محلی با تاکید بر اجرای طرح پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد و برگزاری دوره آموزش و توانمندسازی مدیران مدارس، معلمان و مدرسین خانواده با موضوع مهارت های دعوت به نماز دانش آموزان و ارائه آموزش‌های لازم برای ترغیب و تشویق دانش آموزان و اولیای آنها در راستای اجرایی شدن راهبردهای طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی و تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد مرکزی اقامه نماز را خواستار شد.

 

خودداری از هرگونه تغییر کاربری نمازخانه های مدارس و مراکز دارالقرآن و اجرای باشکوه طرح نماز، نور چشم من در سال تحصیلی جدید با اجرای فعالیت های فرایند محور آموزش عملی نماز، جشن تکلیف آشنایی با تقلید و مرجعیت و به ویژه اجلاس یا های نماز دانش آموزی با مشارکت استانداری و ستاد اقامه نماز استان از موارد مورد تاکید در این بخشنامه است.

منبع: