دوشنبه 3 تیر سال 1398 Mon, 24 Jun 2019 22:21:46 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 40229       تاریخ : 1397/07/19 11:05:01
خواهان لغو روادید برای اربعین هستیم/ ایجاد ۲۰ دفتر ثبت‌نام و صدور ویزا
ذوالفقاری:

خواهان لغو روادید برای اربعین هستیم/ ایجاد ۲۰ دفتر ثبت‌نام و صدور ویزا

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه ما خواهان لغو روادید هستیم بر اقدامات انجام شده در حوزه پیاده‏‌روی اربعین و صدور ویزا اشاره کرد و گفت: علاوه بر چهار کنسولگری عراق در ایران ۲۰ دفتر ثبت‌نام و صدور ویزا ایجاد شده است.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ دومین همایش یاوران رسانه‎ای اربعین صبح امروز چهارشنبه ۱۸ مهرماه، با حضور حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی کریمیان، رئیس اتحادیه رادیو تلویزیون‌های کشور‌های اسلامی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی مقدم، قائم مقام صدا و سیما برگزار شد.

حسین ذوالفقاری در این همایش با بیان اینکه حال و هوای این روز‌های کشور اربعینی شده است و امیدواریم این مسئله تأثیر عمیقی در زندگی اجتماعی، فردی و اخلاقی در عرصه‌ها به صورت پایدار ایجاد کند، اظهار کرد: از سال ۹۴ تاکنون در مورد اربعین با روند رو به رشدی برای مراجعه و راهپیمایی رسانه‎ها و عموم مردم روبه‎رو شده‎‌ایم؛ بر همین اساس و از سال ۹۵، یافته‌های جامعی را در همه عرصه‌ها جمع‌آوری و آن‌ها  را بررسی کردیم که همین یافته‎ها مبانی سیاستگذاری‌ ما در حوزه اربعین شد.
رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور با اشاره به جزئیات سیاستگذاری‎ها و جلسات پیرامون آن‌ها گفت: سه مدل جلسه در سطح ملی داشتیم که یک مدل آن جلسات راهبردی و مدل دیگر جلسات برنامه‌ریزی و اجرایی و در نهایت جلسات ویژه برای اجلاس بین‌المللی اربعین بود. بر همین اساس کمیته‌های ستاد اربعین جلسات و اقدامات زیادی را ترتیب دادند که از جمله آن‌ها تنطیم سند قانونی با دولت عراق بود.

وی افزود: از سال گذشته شش ماه با دولت عراق گفت‌وگو کردیم و در مورد یک تفاهم‌نامه توافق کردیم که یک ماه قبل با حضور وزیر کشور به بغداد، از سوی وزرای کشور ایران و عراق امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه اقدامات زیرساختی زیادی انجام شد و توافقنامه‌ای هم دیروز میان وزارتخانه‌های ارتباطات ایران و عراق امضا شد و اموالی که سال قبل توقیف شده بود آزاد شد.

ذوالفقاری با بیان اینکه در زمینه امنیت، خدمات، درمان و بهداشت اقدامات زیادی انجام شده است، تصریح کرد: ستاد اربعین ستاد همه کشور است که تمامی دستگاه‌ها در آن حضور دارند. هیچ دستگاهی در این ستاد نفعی ندارد و همه آن‌ها خدمات ارائه می‎دهند تا هزینه بگیرند و هدف افزایش تسهیل‌گری و هزینه‌هاست.

رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور با اشاره به هزینه‎های روادید هم گفت: در این زمینه خواهان لغو ویزا بودیم و هستیم؛ در این خصوص از جمله مباحث رایزنی‌های ما برای زوار لغو روادید بود، اما تا این لحظه عراق به دلایلی که برای خود دارد، این موضوع را نپذیرفته است. یکی از مسئولان عراقی می‎گفت که با لغو روادید چند میلیون نفر از ایران به عراق می‌روند؟ اگر پنج شش میلیون نفر رفتند زیرساخت‌های لازم را داریم؟ در حالی که با نیود امکانات کرامت زوار زیر سؤال می‌رود.
 
در ایران کسی نیست که خواهان لغو روادید نباشد

وی ادامه داد: به صراحت می‌گوییم که هیچ کسی تردید ندارد. در ایران کسی نیست که خواهان لغو روادید نباشد و لذا همه خواهان لغو روادید هستیم. علاوه بر چهار کنسولگری عراق در ایران، ۲۰ دفتر ثبت‌نام و صدور ویزا ایجاد شده است و در زمینه صدور روادید دولت عراق با ایران به دلار حساب می‌کند؛ دولت عراق برای بحث گردشگری ۱۰ دلار اضافه کرده، ولی برای اربعین فقط یک دلار می‎گیرد.

ذوالفقاری با انتقاد از برخی مسئولان که از روی دلسوزی، اما با ناآگاهی حرف‌های بدون استناد می‌زنند، گفت:‌ ای کاش در جمهوری اسلامی دوستان با آگاهی سخن بگویند و برخی حرف‎ها را بیان نکنند؛ در ستاد اربعین در زمینه نرخ دلار برای صدور ویزا، رایزنی‌های زیادی را انجام دادیم و توانستیم موافقت بانک مرکزی را برای دادن ارز ثانویه جلب کنیم که همین امر موجب کاهش هزینه صدور ویزای اربعین شد.

رئیس ستاد اربعین ادامه داد: سال گذشته بیش از دو میلیون و ۳۵۰ هزار ویزا صادر شد، ولی تنها یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خود را بیمه کردند، اما امسال همه شرکت‌ها را ملزم به بیمه کرده‌ایم؛ متأسفانه دو سال قبل که ۶۰ زوار ایرانی در عملیات تروریستی شهید شدند، ۵۵ نفر بیمه نبودند و همین مسئله دردسر‌های زیادی را ایجاد کرد؛ لذا کل بیمه خدمات درمانی و بهداشتی و دیه را برای ایام اربعین به ۲۰ هزار تومان تقلیل دادیم و از طرفی سطح ارائه خدمات را افزایش داده‌ایم تا همه از آن بهره‎مند شوند. تلاش ما این است مقرری‌های شرکت‌ها را در ایام عادی کاهش دهیم.
 
برخی حرف‌هایی می‌زنند که موجب ناراحتی می‌شود
وی با اشاره به جزئیات هزینه‎های اربعین گفت: همه دستگاه‌های مرتبط با اربعین هزینه‌کننده هستند و نه درآمدزا و بر همین اساس هزینه خدمات درمانی سرپایی وزارت بهداشت و ستاد کل نیرو‌های درمانی در طول مسیر طی سال قبل، ۲۰ هزار میلیارد تومان بود. در این میان حتی یک ریال هم به وزارت بهداشت، سپاه، ارتش و نیرو‌های مسلح داده نشد، اما متأسفانه برخی از افراد حرف‌هایی می‌زنند که کام ما را تلخ می‌کنند و موجب ناراحتی می‌شوند.

ذوالفقاری با تأکید بر آگاهی رسانه در انتقال باشکوه اربعین حسینی به اقدامات دشمنان و معارضین برای ضعیف نشان دادن اربعین اشاره کرد و گفت: خط محوری معارضین و دشمنان اسلام بایکوت خبری اربعین، تقلیل و تخفیف و تحریف این مراسم باشکوه و اجتماع عظیم شیعه است. امسال با پدیده عجیبی روبه‌رو بودیم که فضای عجیبی را در ایران علیه زوار عراقی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: برخی تلاش می‎کردند به این پدیده‎ها دامن بزنند و ذهنیتی منفی علیه زوار عراقی در کشور ایجاد کنند. این را داعش و صهیونیست‌ها می‌خواهند و در آن طرف هم اتفاقاتی در بصره رخ داد؛ باید آگاه باشیم و با آگاهی قدم برداریم، اما متأسفانه برخی از سر دلسوزی و ناآگاهی کار‌هایی می‌کنند که خواسته دشمنان اسلام و ترامپ است و لذا فضا‌های این‌چنینی در اربعین باید ترمیم شود و از این ظرفیت برای مقابله با تفرقه‌افکنان استفاده کرد.

  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=40229

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین